Site icon HEO / journalismiopintojen harjoitustoimitus

Ulkoministeriö tiedottaa kolmannesta Israelin evakuointilennosta

Suomi järjestää kolmannen lennon pois Israelista yhteistyössä Ruotsin kanssa, kertoo ulkoministeriö viestintäpalvelu X:ssä.

Teksti: Leevi Snellman

Kuva: Roni Heinonen

Lennot on suunniteltu lähtemään Tel Avivin Ben Gurionin kansainväliseltä lentoasemalta. Evakuointilentoja lähtee kaksi tänään perjantaina ja yksi huomenna lauantaina. Ainakin kaksi lennoista toteutetaan kaupallisilla tilauslennoilla. 

Finnair kertoo tiedotteessaan, että ei kykene reitittämään asiakkaita, jotka ovat edelleen Israelissa. Lentoyhtiö kertoo myös, että ei käytä Israelin ilmatilaa turvallisuussyistä.

Finnair on keskeyttänyt lennot Israeliin kokonaan. Tämänhetkisen tiedon mukaan Finnairin on tarkoitus jatkaa lentojaan Tel Aviviin huhtikuussa.

Yhteensä matkustusilmoituksen tehneitä suomalaisia Israelissa on noin 500. Terroristijärjestö Hamas aloitti laajamittaisen hyökkäyksen Israeliin viime lauantaina.           

 

Exit mobile version