Tavarajuna törmäsi henkilöautoon Äänekoskella – kuljettaja ei loukkaantunut

 

Onnettomuus tapahtui rataosuudella, jossa ei kulje matkustajajunia. Tällä ei ollut vaikutusta henkilöjunien liikenteeseen.

Henkilöauto ja tavarajuna törmäsivät lauantaiaamuna Äänekoskella 14. marraskuuta, ilmoitti Keski-Suomen pelastuslaitos. Kyseessä oli tasoristeysonnettomuus. 

Raideliikenne keskeytyi aamuviiden jälkeen Jyväskylä-Äänekoski rataosuudella, jossa kulkee vain tavaraliikennettä.

Palomestari Eero Moilasen  mukaan juna oli viiltänyt henkilöautosta nokan pois ja jatkanut matkaansa. Auto oli ajokelvoton, mutta kuljettaja ei loukkaantunut, kertoo Moilanen STT:lle antamassaan haastattelussa.

Väylävirasto seuraa tasoristeysonnettomuuksien määrää ja kehitystä osana rautatieliikenteen turvallisuusseurantaa. Väyläviraston 31.8.2020 julkaistun tilaston mukaan tasoristeysonnettomuuksia on sattunut yhteensä 20 vuoden 2020 aikana.